Nie Tylko Mama

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2012-02-26 19:25:01

Sandy40

Moderator

Zarejestrowany: 2012-02-25
Posty: 47

Od A do Z w apteczce malucha

A jak antybiotyki- droga mamo, pamiętaj: nigdy nie podawaj dziecku antybiotyków na własną rękę! Tylko pediatra może przepisać ten lek po rozpoznaniu choroby, ponadto nie wolno przerywać kuracji(nawet jeśli dziecko się czuje dobrze i nie ma gorączki). Antybiotyki mają dobroczynne działanie, ponieważ niszczą bakterie, ale niestety nie zwalczają wirusów, które wywołują wszelakie choroby.

B jak bakterie- są to nic innego jak dobroczynne probiotyki, czyli bakterie kwasu mlekowego, które są obecne nawet w mlekach dla dzieci(np. w mleku Nestle). Ponadto warto mieć zawsze w apteczce odpowiednie środki, które zawierają owe probiotyki, na przykład Trilac, Lactoral. Takie środki odbudowują pracę jelit po odbytych biegunkach czy kolkach u dziecka.

C jak czopki- bardzo przydatne w przypadku dość wysokiej gorączki(np. Paracetamol), ponieważ działają natychmiast i nie podrażniają układu pokarmowego. Ponadto czopki glicerynowe podaje się dziecku, jeśli przez kilka dni nie może zrobić kupki. Również aplikacja czopka jest bardzo wygodna, mama ma zawsze pewność, że dziecko otrzymało dostateczną porcję leku- w przypadku syropków nie ma takiej pewności, coś się wyleje albo maluszek trochę wypluje. W większości przypadków czopki są zalecane dla dzieci małych, do około 1 roku życia.

D jak D3- to witamina na kości, którą podaje się dziecku codziennie! Kontrolowane podawanie tej witaminy zapobiega krzywicy kości i podaje się ja zazwyczaj aż do drugiego roku życia. Pomimo, że organizm sam wytwarza taką witaminę dzięki słońcu, lekarze i tak zalecają jej codzienne podawanie.

E jak Emla- krem , który złagodzi dziecku ból podczas szczepionki. Jest to krem z opatrunkiem, który nakłada się dziecku na miejsce, gdzie ma być ukłucie( najlepiej na godzinę przed zabiegiem). Maść tylko na receptę.!

F jak Fluor- obecny w pastach do zębów, jednakże można kupić specjalne preparaty, które go zawierają(np. Zymafluor- dozuje się go podobnie jak witaminę D3). Jednak podawanie fluoru zawsze zaleca lekarz pediatra, nigdy nie wolno go podawać na własną rękę, ponieważ w zbytnio dużych ilościach powoduje przebarwienia na ząbkach maluszka.

G jak gorączka- atakuje zazwyczaj dzieci znienacka, więc warto zawsze jest mieć coś w apteczce, np.Nurofen, Panadol czy Apap. Wszystkie dostępne środki są zazwyczaj dostępne bez recepty i ich dozowanie określa się na podstawie ulotki, która zawsze jest dołączona do leku. Należy zawsze pamiętać, że nie wolno przekraczać określonej liczby dawek leku dziennie. Wszystkie owe preparaty działają przeciwgorączkowo, a niektóre nawet przeciwzapalnie(Ibum czy Nurofen).

H jak homeopatia- polecane jako uzupełnienie podstawowych leków przy przeziębieniach. Wzmacniają organizm oraz odbudowują jego naturalny system ochronny. Bardzo ważną rzeczą jest to, że nie wywołują skutków ubocznych. Leki homeopatyczne stosuje się na różne dolegliwości u dzieci, np. kaszel(Drosetux) czy choroba lokomocyjna(np. Cocculine). Zawsze jednak należy poradzić się lekarza, czy i jak stosować dany preparat.

K jak krople do noska- oczyszczają zatkany nosek maluszka, ułatwiają oddychanie. Stosuje się je zazwyczaj przez kilka dni , a następnie robi się kilkudniową przerwę, aby śluzówka zbytnio się nie obkurczyła. Zawsze należy podawać krople przeznaczone tylko dla dzieci(np. Nasivin Soft 0,01 czy Otrivin 0,05). Warto również pamiętać, że przy zatkanym nosku można robić naszemu dziecku także inhalacje. Mogą to być inhalacje parowe(dodaje się wówczas krople Oil Olbas, które mają działanie odkażające i oczyszczające) lub typowe inhalacje z inhalatora.

K jak kolka- przypadłość, która dotyka głównie niemowlaki (od drugiego tygodnia życia do ukończenia trzech miesięcy). Warto wówczas podawać leki rozkurczowe oraz takie, które mają działanie wiatropędne. Dość dużą skutecznością cechują się Infacol czy Gripe Water oraz Espumisan. Kolkę można także zmniejszyć podając dziecku herbatkę koperkową, która łagodzi bóle brzuszka i ma skuteczne działanie wiatropędne. Ponadto tylko spokój i miłość rodzica jest w tym przypadku najważniejsza!

L jak len mielony- polecany głównie wtedy, jeśli nasze maleństwo ma problemy z żołądkiem. Działa kojąco oraz rozluźniająco . Aby go podać dziecku wystarczy: łyżeczkę siemienia zalać szklanką ciepłego mleka lub wody i podawać kilka razy dziennie po jednej łyżeczce.

M jak morska woda- zalecane głównie jesienią oraz zimą, kiedy to powietrze w domu jest zbytnio przesuszone, poprzez palenie w piecach czy w centralnym ogrzewaniu. Preparaty, które zawierają wodę morską to Sterimar, Marimer czy Disnemar. Można je dozować do noska dziecka nawet kilka razy dziennie, doskonale nawilżają śluzówkę oraz są bardzo pomocne przy katarze.

N jak nudności- taka dolegliwość dotyka zazwyczaj dzieci, które cierpią na chorobę lokomocyjną i nie tolerują jazdy samochodem. Można wówczas podać środek homeopatyczny(Cocculine) lub zwyczajny syropek (np.Lokomotiv).

P jak pupka dziecka- bardzo łatwo ja odparzyć, dlatego wymaga tak szczególnej pielęgnacji i ochrony. Pieluszkowe zapalnie skóry u dziecka to bardzo częste zjawisko i nie tak łatwo je wyleczyć. Odpowiedni do pupy dziecka jest Sudocrem czy Bepanthen, które wysuszają skórę i nie doprowadzają do podrażnień. Jeśli natomiast nie możemy sobie poradzić żadną maścią czy kremem , warto zastosować domowy sposób- mianowicie przy każdym przewijaniu należy zasypywać pupkę zwykłą mąką ziemniaczaną. Prosty i zarazem sprawdzony sposób. Jeśli jednak i to nie pomoże, pozostaje jedynie smarowanie pupki dziecka Tormentiolem(maść dostępna bez recepty).

R jak rozgrzewanie- zalecane głównie przy przeziębieniach i silnym katarze oraz kaszlu. Aby rozgrzać dziecko i pobudzić zatkane kanały oddechowe należy posmarować plecki, klatkę piersiową oraz stopki. Z pewnością nasza pociecha poczuje się lepiej i zacznie łatwiej oddychać. Do wykonania takich czynności najlepsze są maści z naturalnymi olejkami eterycznymi, takimi jak olejek sosnowy, rozmarynowy czy eukaliptusowy( dla dzieci odpowiedni jest Pulmex Baby).

S jak syrop na kaszel- warto go zawsze mieć w okresie jesienno- zimowym, kiedy to infekcje u dzieci zdarzają się bardzo często. Należy pamiętać, że inny syrop podaje się na kaszel suchy(np. syrop prawoślazowy), a inny na kaszel mokry(np. Mocosolvan).

W jak witaminy- polecane głównie dla dzieci, które nie mają apetytu oraz w okresie zimowym, kiedy to zapotrzebowanie na witaminy wzrasta dwukrotnie. Przed podaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem jaką dawkę przyjąć i jak dany syrop witaminowy podawać.

Ż jak żel na bolesne ząbkowanie- wszystkie dostępne preparaty mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dają dziecku dużą ulgę i pozwalają na dobry sen, co przy ząbkowaniu jest ciężką sprawą. Na rynku dostepne są między innymi Bobodent, Calgel czy Dentinox

Offline

 
.box {background:none !important;}

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.nietylkomama.pun.pl pokoje w Chłopach torby papierowe z nadrukiem